Półautomat do montażu głowicy golarki – panel HMI serii TG i serwo serii DS2

  • Reading time:4 mins read

Dziś przedstawiamy urządzenie montażowe naszego autorstwa, w którym wykorzystaliśmy komponenty marki Xinje. W urządzeniu do montażu głowicy maszynki do golenia zastosowaliśmy następujące rozwiązania Xinje: serwomotor i serwodriver serii DS2 oraz panel HMI serii TG.

Zasada działania półautomatu montażowego

Urządzenie pozwala na automatyczny montaż blaszki stalowej oraz przycisku ze sprężyną w plastikowej głowicy. Operator wkłada głowicę w gniazdo montażowe, po czym w sposób automatyczny następuje montaż blaszki oraz przycisku. Detale obracane znajdują się na stole, którym obraca serwonapęd Xinje. Parametry urządzenia i procesu produkcyjnego są wyświetlane na 7-calowym panelu operatorskim serii TG Xinje.

Urządzenie montażowe PTC „Golarka”

Główne cechy rozwiązania:

  • automatyczny montaż komponentów głowicy golarki,
  • precyzyjne pozycjonowanie detali na stole obrotowym dzięki serwonapędowi Xinje,
  • wizualizacja kluczowych parametrów z zapisem do pliku CSV na panelu Xinje,
  • kontrola wizyjna zmontowanych komponentów.
Zmodyfikowana głowica maszynki do golenia.

Komponenty Xinje zastosowane w projekcie

Dzięki zastosowaniu produktów Xinje w urządzeniu PTC „Golarka” urządzenie pracuje stabilnie i powtarzalnie. Serwonapęd serii DS2 odpowiada za dokładne pozycjonowanie detali do precyzyjnych operacji takich jak: wbijanie blaszki, wciskanie przycisku ze sprężyną, kontrola wizyjna.

Panel HMI serii TG pozwala na wygodną wizualizację wszystkich istotnych parametrów procesu montażu. Dodatkowo zapewnia możliwość zapisu parametrów produkcji na nośniku zewnętrznym w wygodnym do obróbki formacie .csv. Wykorzystanie skryptów na panelu HMI pozwoliło na osiągnięcie zaawansowanej funkcjonalności wizualizacji: wyświetlanie alarmów procesowych, obliczanie wydajności produkcji, czasu cyklu, automatyczne wywołanie zapisu zmiennych do arkusza kalkulacyjnego itp.

Panel frontowy urządzenia PTC „Golarka”

Serwowzmacniacz Xinje serii DS2, dzięki prostej konfiguracji za pomocą 4 przycisków komunikuje się z serwonapędem i pozwala na jego wydajną pracę, a także stanowi interfejs pomiędzy silinikiem, a sterownikiem PLC. Seria DS2 posiada możliwość konfiguracji sygnałów wejść/wyjść, dzięki którym możliwe jest odczytanie wybranych parametrów serwonapędu oraz wysłanie do niego odpowiednich sygnałów.

Serwodrive Xinje serii DS2 w urządzeniu PTC „Golarka”