Zapraszamy na kurs wprowadzający do programowania sterowników Xinje serii XC.
W kolejnych artykułach przedstawimy jak przebiega proces pierwszego uruchomienia oprogramowania XCPPro, przejdziemy przez konfigurację sterownika PLC w tym środowisku i napiszemy pierwszy program.
Funkcjonalność w dobrej cenie – poznaj sterowniki Xinje
Sterowniki programowalne Xinje są produktem chińskiego producenta, który od 2011 roku dostarcza produkty takie jak: sterowniki PLC, panele HMI, serwonapędy, falowniki. Łączą one zaawansowaną funkcjonalność oraz konkurencyjną cenę.
W ofercie firmy znajduje się wiele typów sterowników, które z powodzeniem można zaimplementować w każdej aplikacji. Dzięki swojej funkcjonalności są w stanie sprostać zaawansowanym aplikacjom oraz sprawdzą się w prostszych zastosowaniach. Szczegółowe informacje techniczne dotyczące produktów Xinje znajdują się na stronie internetowej www.xinje.pl.
Podczas tej serii artykułów zostaną omówione pierwsze kroki ze sterownikiem serii XC. Do programowania sterowników serii Xinje serii XC wykorzystywane jest darmowe oprogramowanie XCPPro dostarczane razem ze sterownikiem.
Podstawowe informacje na temat sterowników Xinje
W ofercie Xinje znajdują się sterowniki o standardowej jak i rozszerzonej funkcjonalności. Standardowy model sterowników XC3 serii XC posiada m.in.:
- szeroka gama dostępnych modeli (14/24/32/42/48 /60 punktów wejść/wyjść),
- wyjścia do sterowania napędami o częstotliwości do 200 KHz (możliwość podłączenia do 4 osi),
- wbudowany regulator PID,
- szybkie liczniki (do 80KHz),
- funkcje przetwarzania danych,
- obsługę przerwań,
- regulację sygnału PWM,
- pomiar częstotliwości,
- możliwość pisania funkcji w języku C,
- darmowe środowisko programistyczne XCPPro.
Sterowniki rodziny XC3 znajdują zastosowania w małych i prostych aplikacjach. W rozbudowanych projektach sprawdzą się sterowniki z większą liczbą funkcji np. seria XD oferuje komunikację z wieloma sterownikami lub przemiennikami częstotliwości za pomocą magistrali X-NET. Sterowniki modułowe XG2 pozwalają na sterowanie nawet 32 osiami.
Przyłącza wejść/wyjść w sterownikach Xinje adresowana w notacji ósemkowej tj. od 0 do 7.
Przykładowo wejścia w sterownikach Xinje adresowane są od X0 ~ X7, następnie od X10 ~ X17 itd. Analogicznie są adresowane wyjścia sterownika. Pozostałe rejestry np. pamięć wewnętrzna M, czy rejestry danych D są adresowane w systemie dziesiętnym tzn. od 0 do 10. Sterowniki PLC Xinje można programować w językach LAD oraz IL. Dodatkową funkcjonalnością dostępną w standardzie jest obsługa funkcji pisanych w wysokopoziomowym języku C. Funkcje te mogą być później wywoływane w programie głównym, co znacznie rozszerza funkcjonalność sterownika.
Pierwsze uruchomienie oprogramowania XCPPro
Po pierwszym uruchomieniu środowiska XCPPro użytkownikowi ukazuje się następujące okno, w którym można wyróżnić kilka sekcji.
Sekcja nr 1 przedstawia drzewo projektu. Możemy w nim dodawać kolejne bloki programu, konwertować program z języka LAD na IL, komentować użyte w programie zmienne, sprawdzać stany zmiennych na podglądzie on-line, czy przeprowadzać konfigurację sterownika.
Sekcja nr 2 zawiera podstawowe narzędzia do pracy z programem w sterowniku serii XC takie jak dodawanie nowych sekcji programu, dodawanie styków normalnie otwartych NO oraz normalnie zamkniętych NC, dodawanie cewek wyjściowych, reakcji na zbocza narastające i opadające, timerów, liczników, funkcji i wielu innych.
Sekcja nr 3 jest oknem edycji programu w sterowniku XC. Domyślnie jest ona ustawiona na edycję programu w języku LAD. Za pomocą jednego przycisku konwersji LAD na IL możemy przestawić się na listę instrukcji.
Sekcja nr 4 zawiera podstawowe informacje o sterowniku takie jak błędy kompilacji programu, czy błędy diagnostyczne lub wynikłe z komunikacji. Dodatkowo w tej sekcji możliwy jest podgląd aktualnych wartości na wejściach/wyjściach lub w rejestrach sterownika za pomocą narzędzi RegMonitor oraz FreeMonitor.
W kolejnej lekcji kursu przedstawimy konfigurację sterownika PLC w środowisku XCPPro.
Zobacz dalsze części kursu: